Barrack Obama

Barack Obama bol 44. prezidentom Spojených štátov a prvý Afroameričan, ktorý slúžil v oválnej kancelárii. Prvýkrát bol zvolený do funkcie predsedníctva v roku 2008 a v roku 2012 získal druhé funkčné obdobie – http://okrediti.com.

Barack Hussein Obama II sa narodil 4. augusta 1961 v Honolulu na Havaji. Ako dieťa, Obama nemal dobrý vzťah so svojím otcom. Počas svojho života so svojimi starými rodičmi sa Obama zapísal do uznávanej akadémie Punahou. Vynikal v basketbale a v roku 1979 dostal aj akademické ocenenie.
Po ukončení stredoškolského štúdia Obama študoval na Occidental College v Los Angeles dva roky. Potom sa presťahoval na Columbijskú univerzitu v New Yorku, a absolvoval štúdium v roku 1983 titulom v politických vedách. Po dvoch rokoch pôsobenia v obchodnom sektore sa Obama presťahoval do Chicaga v roku 1985. Tam pracoval ako komunitný organizátor pre obyvateľov s nízkymi príjmami v komunitách Roseland a Altgeld Gardens.

Počas tejto doby sa Obama pripojil k cirkvi (заеми). Navštívil aj príbuzných v Keni. V roku 1990 bol Obama zvolený za prvého afroamerického editora Harvard Law Review. Po právnickej škole sa Obama vrátil do Chicaga pracovať ako právnik občianskych práv. V rokoch 1992 až 2004 vyučoval ústavné právo na čiastočný úväzok na Právnickej fakulte Univerzity v Chicagu – najprv ako lektor a potom ako profesor – a pomohol zorganizovať registráciu voličov počas prezidentskej kampane prezidenta Billa Clintona z roku 1992. Práca obhajcu Obamu priviedla k tomu, aby sa uchádzal o miesto v senáte štátu Illinois. Šiel kadidovať ako demokrat a vyhral voľby v roku 1996. Počas svojho pôsobenia ako senátor, Obama spolupracoval s demokratmi a republikánmi na tvorbe právnych predpisov o etike, ako aj na rozšírení služieb zdravotnej starostlivosti a programov vzdelávania v ranom detstve pre chudobných. Taktiež vytvoril štátny daňový kredit pre chudobných pracujúcich.

S pomocou politického poradcu Davida Axelroda začal Obama hodnotiť svoje vyhliadky na víťazstvo v Senáte. Obama bol stále štátnym senátorom, keď vystúpil proti uzneseniu, ktoré povoľuje použitie sily proti Iraku (кредит онлайн). Napriek jeho protestom začala iracká vojna v roku 2003. Vo všeobecných voľbách v novembri 2004 získal Obama 70 percent z celkového počtu hlasov a jeho protivník Keyes 27 percent, čo predstavovalo najväčšie volebné víťazstvo v histórii štátu Illinois. Obama sa stal tretím Afroameričanom, ktorý bol zvolený do amerického senátu. Obama hovoril o obetiach hurikánu Katrina, presadzoval alternatívny rozvoj energie a podporil zlepšené benefity veteránov. Vo februári 2007 sa Obama dostal na titulky, keď vyhlásil svoju kandidatúru na nomináciu na prezidentský post v roku 2008. Dňa 3. júna 2008 sa Obama stal kandidátom Demokratickej strany po získaní dostatočného počtu zasľúbených delegátov počas primárnych volieb a Clintonová poskytla Obamovi plnú podporu počas trvania jeho kampane. Dňa 4. novembra 2008 Barack Obama porazil republikánskeho prezidentského kandidáta Johna McCaina.

Keď Obama nastúpil do funkcie, zdedil celosvetovú ekonomickú recesiu, dve prebiehajúce zahraničné vojny a najnižšie medzinárodné hodnotenie pre Spojené štáty. Kampaň bola založená na základe ambicióznej agendy finančnej reformy, alternatívnej energie, vzdelávania a zdravotnej starostlivosti. Obama tiež znížil dane pre pracujúce rodiny a malé podniky. Prezident tiež vydal zákaz výskumu embryonálnych kmeňových buniek. Dosiahol zlepšenie vzťahov s Európou, Čínou a Ruskom a otvoril dialóg s Iránom, Venezuelou a Kubou.